Makrofotogratie

Nedávno jsem si půjčil od kolegy mezikroužky pro Canon. Tím pádem jsem musel dostudovat nějaké základní informace o makrofotografii a hlavně o technikách focení. Na internetu je informací spousta, proto bych tady chtěl rychle, stručně a jasně popsat pár metod, které se dají použít, tak aby je pochopili i začátečníci a mohli si vybrat, která je právě pro ně ta pravá.

Ono se řekne makrofotografie, ale co to vlastně je? Dost často se zaměňuje s fotografií detailu. Mezi těmito velice příbuznými pojmy je jen tenká hranice, která spočívá zejména v měřítku. Hovoříme-li tedy o makrofotografii mluvíme o fotografii v měřítku 1:2 až 1:30. O fotografii u které nedosáhneme takového zvětšení pak tedy mluvíme jako o detailu. Naopak dosáhneme-li zvětšení většího mluvíme o mikrofotografii. Mikrofotografie se zhotovují především mikroskopy.

Jakým způsobem dosáhnout daného zvětšení mým fotoaparátem?

Všeobecně se dá říct, že je třeba zaostřit na menší vzdálenost. Tím se dostane fotografovaný předmět blíž k objektivu a ve výsledku bude zvětšený. Jak toho ale dosáhnout? U většiny kompaktních fotoaparátů v tomto není problém. Jejich konstrukce jim dovoluje zaostřit až na vzdálenost pouhých několika centimetrů. Pokud má však někdo zrcadlovku, jako mám třeba já, musí hledat jiné řešení. Několik vám jich tu nastíním.

macro001Prvním řešením je pořídit si specielní speciální makroobjektiv. Je to vlastně normální objektiv, který umí zaostřit jak na nekonečno, tak i na velmi malé vzdálenosti a tím dosáhnout zvětšení až 1:1. Výhodou je zachování automatiky objektivu (přenos clony, AF, …). Cena těchto objektivů vyšší, nabízí však více možností a také kvalitu fotografie. Objektiv se dá mimo jiné použít k běžnému focení i jako portrétní objektiv nebo třeba teleobjektiv. Makroobjektiv bych doporučil hlavně těm, kteří to myslí s makrofotografií vážněji.

macro002Další, výrazně levnější pomůckou jsou mezikroužky. Mezikroužek se vkládá mezi tělo fotoaparátu a objektiv. Je to jakýsi distanční kroužek, na obou stranách opatřený patřičným bajonetem (pro fotoaparát a pro objektiv), který neobsahuje žádnou optiku ani mechaniku. Dražší modely dovedou přenášet clonu a AF signály a tím zachovat automatiku objektivu (jedná se však o dražší značkové mezikroužky). Uvnitř bývá povrch často antireflexní, aby nedocházelo k nechtěným světelným jevům (odrazům) uvnitř objektivu. Jak jste již z výše uvedeného jistě pochopily úkolem mezikroužku je oddálit objektiv od těla fotoaparátu a tím změnit zaostřovací vzdálenost, což opět umožní zaostřit na menší vzdálenost a přinese potřebné zvětšení. Mezikroužky se tedy vyrábí v několika velikostech. Nevýhodou mezikroužků je velký úbytek světelnosti.

macro003Menší problém se světelností mají předsádkové čočky. Předsádková čočka vypadá jako filtr, který se našroubuje na objektiv, podobně jako UV filtr. Úbytek světla je tedy minimální.  Zaostření na kratší vzdálenost je tentokrát zapříčiněno spojnou čočkou, která zkrátí předmětovou vzdálenost. Objektivem pak nelze zaostřit na nekonečno. U předsádkových čoček nás bude zajímat především optická mohutnost. Ta se udává v dioptriích. Čím mohutnější čočka tím bude výsledné zvětšení větší. Kvalita a provedení čoček je různé. Vyrábí se čočky plastové, skleněné, často jsou složeny z více členů nebo zlepšeny o antireflexní vrstvy. Výhodou použití je, že objektiv neztrácí své automatické vlastnosti. Výhodou je také jejich cena, ikdyž ta také záleží na kvalitě. Při použití předsádkových čoček jistě využijete výpočty a další informace, které jsou zde.

macro004Dále se pro focení makrofotografií používají inverzní kroužky, které dovolí objektiv nasadit na tělo obráceně, čímž je dosaženo velkého zvětšení. Obdobou mezikroužků je makroměch. S těmito technologiemi nemám zkušenosti, proto se o nich nebudu rozepisovat.

macro005Jednou raritou , kterou jsem nedávno nalezl na aukru, je makro reverzní kroužek. Tento kroužek má na obou stranách filtrový závit 58 mm. Spojí se ním dva objektivy proti sobě (nejspíš teleobjektiv na straně těla a širokoúhlý nebo setový objektiv na straně druhé). U objektivu, který je nasazen na těle zůstává zachována možnost automatiky (AF, clona, IS …). S tímto řešením se dá dosáhnout velkého zvětšení. Dle mého bude však problém se světelností a také si nejsem jist, jestli nebude druhý objektiv dělat vinětaci (nejspíš to bude chtít objektiv s velkou světelností). Tohle řešení jsem zatím nezkoušel, ale vzhledem k nízké ceně mi přijde zajímavé, jen nevím zda je funkční.

    * Fotografie jsou ilustrační. Jsou staženy z webu výrobců nebo prodejců.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *